Atatürk’ün Öğrenim Hayatı

Küçük Mustafa’nın öğrenim çağı geldiğinde anne ve babası arasında görüş ayrılığı belirdi. Zübeyde Hanım, oğlunun geleneklere uygun bir törenle mahalle mektebine verilmesinden yanaydı. Ali Rıza Efendi ise yeni yöntemlerle eğitim yapan Şemsi Efendi Okulu’na gitmesini istiyordu.

Ali Rıza Efendi, Zübeyde Hanım’ında isteğini dikkate alarak Mustafa’yı ilk önce mahalle mektebine, ardından da Şemsi Efendi Okulu’na gönderdi. Ali Rıza Efendi’nin 1888 yılında hayatını kaybetmesi üzerine, büyük sorunlarla karşı karşıya kalan Zübeyde Hanım, çocuklarını yanına alarak Selanik yakınlarında Langaza’daki Rabla Çiftliğinde çalışan ağabeyinin yanına gitti. Küçük Mustafa böylelikle öğrenimine bir süreliğine ara vermek zorunda kaldı.

Ancak Zübeyde Hanım, Mustafa’yı okulsuz bırakmak istemiyordu. Tekrar çocuklarıyla birlikte Selanik’te bulunan kız kardeşinin yanına döndü. Selanik’e dönüp okulunu bitiren Mustafa, Selânik Mülkiye Rüştiyesine kaydoldu.

İçindeki asker olma arzusuna karşı koyamayan Mustafa, annesinin askerlik mesleğine sıcak bakmamasına rağmen, gizlice girdiği Askeri Rüştiye sınavlarını kazanarak 1893’te Selanik Askeri Rüştiyesi’ne yazıldı. Bu okulu çok seven Mustafa, yazları dayısı Hüseyin Efendi’nin yanına giderek, okul zamanına kadar çiftlikte kalırdı.

Selanik Askeri Rüştiyesi’nde üstün zekası ile dikkati çeken Mustafa’ya bu okuldaki tüm öğretmenleri arkadaş muamelesi yapmaya başlamıştı. Bu okulda matematik öğretmenliği yapan Yüzbaşı Mustafa Efendi, genç öğrencisinin başarılarından dolayı, sınıftaki diğer Mustafalarla aralarındaki farkı belirtmek üzere öğrencisinin adının sonuna “Kemal” ismini ilâve etti. Böylece “Mustafa Kemal” adını almış oldu.

Rüştiye’yi bitirdikten sonra 1895 yılında Manastır Askeri İdadisi’ne girdi Mustafa Kemal’in fikir hayatının oluşmasında ve gelişmesinde Manastır Askeri İdadisi’nde okuduğu dönem oldukça etkili oldu. Burada ilerde ünlü bir hatip olarak tanınacak Ömer Naci ile arkadaşlık yaptı. Ömer Naci, Mustafa Kemal’in hitabet ve edebiyat sevgisinde etkin rol oynadı.

Mustafa Kemal, askeri öğreniminin yanı sıra yabancı dil öğrenimini de ihmal etmiyor yazları izinli olarak Selânik`e döndüğü zaman Fransızca dersleri alıyordu.

Makedonya’da bulunan Manastır Askeri İdadisi’ni başarı ile bitirdikten sonra 1899’da İstanbul Harp Okulu’nun piyade sınıfına yazıldı. Harp Okulu öğrencisiyken, idarenin siyaset alanındaki yanlışlarını ve aksaklıklarını belirtmek ve eleştirmek maksadıyla kendi el yazısı ile bir gazete çıkardı.

1902 yılında Harp Okulu’nu Teğmen rütbesiyle, 1905 yılında da Harp Akademisi’ni Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle bitiren Mustafa Kemal, Kurmay Yüzbaşı olarak ordu saflarına katıldı.

Etiketler: atatürkün öğrenim hayatı, atatürkün öğretim hayatı, atatürk ün öğrenim hayatı hakkında bilgi,
Eklenme: 16.01.2010
Okunma: 67834

Yorumlar

Burçin - 6 Temmuz 2014, Pazar 23:37
Öğrenim hayatını dikkatlice okudum. İlkokul yıllarından ortaokul günlerine askeri liseden harp okuluna kadar büyük bir gayretle okullarını başarıyla bitirmiş. Daha okul çağında üstün zekası ile dikkati çekmiş ve ilerde Türk milletinin kurtarıcısı ve büyük kahramanı olmuştur. Öğrenmek ve öğretmek Atatürk için çok önemliydi.
turan - 20 Mayıs 2013, Pazartesi 13:43
atatürkün öğrenim hayatı özet yazınızın içeriğinin son derece doğru bilgiler ile dolu olmasına çok sevindim. atatürkün öğrenim hayatının özeti yazısı bu konuda bizleri bilgilendirmiştir.
tacettin - 19 Mayıs 2013, Pazar 21:57
atatürkün eğitim yani öğretim hayatı yazısı gayet güzel hazırlanmış. Asker olana kadar geçen eğitim yılları özet olarak kısaca anlatılmış.
fikret - 23 Aralık 2012, Pazar 11:49
büyük önderimiz olan atatürkün öğrenim hayatı hakkında bilgi edinmenin mutluluğu içindeyim
engin - 21 Aralık 2012, Cuma 09:27
gazi mustafa kemal atatürkün hayatı bizlere çok şey öğretiyor
burak naci kurtuluş - 14 Aralık 2012, Cuma 01:09
atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili verilmiş olan bu güzide bilgilerin büyük önderin eğitim ve öğretim hayatı hakkında bizleri fikir sahibi yaptığına inanıyorum
serkan yorulmaz - 10 Aralık 2012, Pazartesi 14:42
atatürkün hayatı hakkında bilgi. kaynağı olan bu sayfanın yapımında emeği geçen herkesi yürekten kutlarım
emrah - 10 Ocak 2012, Salı 07:35
atatürkün hayatı hakkında bilgi kaynağı olan bu sayfanın yapımında emeği geçen herkesi yürekten kutlarım
güney - 4 Kasım 2010, Perşembe 20:12
atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili çok bilgi edindim
murat - 16 Ocak 2010, Cumartesi 15:42
atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili bilgi edindim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası