Cumhuriyetin İlanının Tarihi

Cumhuriyetin ilanının tarihi 29 Ekim 1923

Cumhuriyet 29 Ekim 1923 yılında ilan edilmiştir.

1 Kasım 1922’de saltanatı kaldıran Meclis, 1 Nisan 1923’te seçimlerin yenilenmesine kara vermiş, yeni kurulan Mecliste Lozan Antlaşması’nı onaylamıştır. Türk ordusunun 6 Ekim 1923’te İstanbul’a girmesiyle de Türk vatanının bütünlüğü tamamen gerçekleşmiştir. Bu gelişmeler üzerine artık bir devlet şeklinin bulunması zorunlu bir hale gelmiştir.

25 Ekim 1923 günü gelişen bir kabine bunalımı, Büyük Millet Meclisi’nde çalışma güçlüğünü ortaya çıkarmış, 28 Ekim 1923 günü akşamına kadar kabine kurulamamıştı. Bunun üzerine Gazi Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü’nde bir yemekte arkadaşlarına; “Yarın Cumhuriyet ilan edeceğiz” diyerek görüşünü açıklamıştır.

29 Ekim 1923 günü Halk Fırkası Meclis Grubunda, Bakanlar Kurulu’nun oluşturulması konusunda tartışıldı. Tartışmalar sonucunda sorun çözülemeyince, Gazi Mustafa Kemal Paşa’dan bu konudaki düşüncelerini açıklaması istendi. Mustafa Kemal Paşa’da bunalımdan çıkış yolunu Anayasanın değiştirilmesi zorunluluğu ile açıkladı ve Cumhuriyetin ilanını amaçlayan tasarıyı grubun bilgisine sundu.

Parti grubunda, uzun müzakereler sonucunda, Cumhuriyetin ilanı kabul edildi. Meclis toplanarak hazırlanan kanun tasarısını aynen kabul etti. 29 Ekim 1923’te saat: 20.30’da “Yaşasın Cumhuriyet” sesleri arasında Cumhuriyet ilan edildi.

Cumhuriyetin ilanı, 1921 tarihli Anayasanın bazı maddelerinin değiştirilmesine dair 364 No’lu kanunun kabulü ile olmuş ve Anayasanın önemli bazı maddeleri değiştirilmiştir. 29 Ekim günü yapılan bu değişiklerin ardından aynı gün, Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılarak, oybirliğiyle Gazi Mustafa Kemal Paşa yeni Türk Devleti’nin ilk Cumhurbaşkanı olmuştur.

Etiketler: cumhuriyetin ilanı tarihi, cumhuriyet ilan edildi, cumhuriyet ilanı tarihi, cumhuriyetin kabulü, cumhuriyet kaç yılında ilan edildi, hakkında bilgi,
Eklenme: 02.10.2009
Okunma: 17495

Yorumlar

hüsnü - 6 Ekim 2011, Perşembe 18:33
29 ekim cumhuriyetin ilanı tarihi bir olaydır. Yaşasın cumhuriyetin ilanı.
ahmet - 14 Eylül 2011, Çarşamba 18:31
cumhuriyetin ilanı tarihi bir öneme sahiptir
cenk - 2 Ekim 2009, Cuma 12:43
cumhuriyet ne zaman ilan edildi artık herkes öğrendi 29 ekim 1923

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası