Atatürk’ün Çocukluk Yılları

Mustafa, ilk önce mahalle mektebinde öğrenim hayatına başlamış, sonra da babasının isteğiyle Şemsi Efendi Mektebi’ne geçmiştir. 1888 yılında babasını kaybetmiş, bir süreliğine dayısının yanında kalarak eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır.

Makbule Atadan’ın anılarından anlaşıldığı üzere; Mustafa, kardeşleri Makbule ve Naciye ile ceviz oyunu, saklambaç ve daha bir çok değişik oyunlar oynarmış. Çok hareketli olan Mustafa, kız kardeşleri ile şakalaşır, bir çok muziplikler yaparmış. Aslında mizaç olarak sert bir yapıya sahip olan Mustafa, kız kardeşi Makbule’nin itaatkâr olmasından dolayı ona pek kızmazmış.

Çocukluk yıllarından beri ata ve silaha karşı büyük heves duyan Mustafa’nın, tahta parçalarından tabanca ve tambura yaptığını anlatan Makbule Atadan, kardeşinin her türlü oyuncağa düşkün olduğunu ve kendisine “Makbuş” diye hitap ettiğini söylüyor.

Ağabeyi Mustafa’nın çocukken fareden korktuğunu anlatan Makbule Atadan, Zübeyde Hanım’ın Mustafa’ya; “Sen asker olacaksın!... Asker korkar mı hiç?” dediğinden bahsediyor.

Faydalanılan Kaynak: Şemsi Belli (Makbule Atadan anlatıyor; Ağabeyim Mustafa Kemal)

Etiketler: atatürkün çocukluk yılları, atatürk ün çocukluk hayatı, atatürk çocukluk yıllar, atatürkün çocukluğu ile ilgili yazı, atatürkün çocukluk dönemi,
Eklenme: 21.12.2008
Okunma: 127841

Yorumlar

aydın - 19 Mayıs 2013, Pazar 22:11
atatürkün çocukluğu hakkında özet olarak iyi bilgiler edindim. kısa da olsa bana göre buradaki yazı atatürkün çocukluk yıllarını güzel anlatmış.
tahir derelli - 16 Ocak 2010, Cumartesi 18:42
atatürkün çocukluk yılları hakkında güzel bir bilgi
murat alp - 22 Kasım 2009, Pazar 13:18
atatürkün çocukluğu ve yaşadıkları hakkında güzel ve kısa bir yazı olmuş. bütün güç koşullara rağmen Türk milleti için herşeyin en güzelini ve doğrusunu yapan atatürk ve arkadaşlarına minnettarım.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası