Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile ilgili özet yazı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının özeti ile ilgili bilgi, Mustafa Kemal’in Samsuna çıkışı, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı özet. Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile ilgili yazı, Atatürk’ün Samsuna çıkışı ve yaşanan gelişmeler hakkında kısa özet bilgi. Kısaca Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ile ilgili özet yazı. Atatürk’ün Samsun’a çıkışının özeti hakkında kısa yazı.

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı ile ilgili özet yazı

Mustafa Kemal, Osmanlı Hükümeti tarafından iç huzuru sağlamak, silah ve cephaneleri toplamak, vatandaşlara silah dağıtılmasını engellemek ve bunu yapan kuruluşları ortadan kaldırmak üzere Ordu Müfettişi olarak Anadolu’ya gönderildi. Yanında bazı rütbeli subaylar ile birlikte Bandırma adlı vapurla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelen Mustafa Kemal’in tek düşüncesi ise bir an evvel Milli Mücadeleyi başlatmaktı.

Samsun’da işgal güçlerinin bulunması yeterli ve güvenli bir çalışma ortamını oldukça tehdit ediyordu. Bu yüzden 25 Mayıs 1919’da daha güvenli bir ortama sahip olan Havza’ya geçti. 28 Mayıs 1919’da Havza’dan kumandanlara ve valilere gönderdiği telgrafla, “halkın gösteriler düzenleyerek düşman saldırısını protesto etmelerini” istedi. Bu isteği ile halkın uyanmasını, kaynaşmasını ve tek bir amaca (Düşmanın yurttan atılmasına) hizmet etmelerini arzuluyordu. Bu amaçla ilk protesto mitingi Mustafa Kemal’in öncülüğünde Havza’da yapıldı. Yurt genelinde yapılan mitinglerin en görkemlisi ise İstanbul’da gerçekleştirildi. 22 Haziran 1919’da yurdun bütünlüğünün ve ulusun bağımsızlığının tehlikede olduğunu ve ulusun  bağımsızlığını, yine ulusun kesin kararı ve direnişinin kurtaracağını belirten Amasya Genelgesi’ni yayınlattı.

İstanbul mitinglerinden ve Amasya Genelgesi’nin içeriğinden artık oldukça rahatsız olan işgal kuvvetleri, İstanbul Hükümeti’ne baskı yaparak Mustafa Kemal’in geri çağrılmasını istediler. Geri dönmeyi kabul etmeyen Mustafa Kemal, 8 Temmuz 1919 gecesi bir telgraf emriyle kendisini görevden alan İstanbul Hükümetine, askerlik mesleğinden istifa ettiğini bildiren karşı telgraf çekti.

Böylece Mustafa Kemal, Milli Mücadeleden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyeceğini, kurtuluş için halkın yanında olunması gerektiğini, bu uğurda bütün gücüyle çalışacağını açıkça beyan etmiş oluyordu.

Etiketler: atatürkün samsuna çıkışının özeti, atatürkün samsuna çıkışı kısaca, atatürkün samsuna çıkışı özet, Mustafa kemalin samsuna çıkışı hakkında bilgiler,
Eklenme: 26.02.2017
Okunma: 83

Yorumlar

Harun Madencioğlu - 26 Şubat 2017, Pazar 14:56
Gazi Mustafa Kemal Atatürkün Samsuna çıkışı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir. Atatürk 19 Mayıs 1919 da Samsuna Milli Mücadeleyi bir an evvel başlatmak amacıyla gelmiş bunu da başarmıştır.
Sefa Bilgin - 26 Şubat 2017, Pazar 14:51
19 mayıs şiirleri bu güzel sayfada toplanmış. Atatürkün Samsuna çıktığı gün 19 Mayıs 1919 günü tarihi bir andır. Bu tarihi an milletimiz için oldukça önemlidir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası
DMCA.com Protection Status