Havza Genelgesi ve Amacı İle İlgili Özet Yazı

Havza Genelgesi ve Amacı, 28 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal tarafından yayımlanan Havza Genelgesi ile ilgili kısa yazı. Havza Genelgesi özet. Kısaca Havza Genelgesinin yayımlanmasındaki amaç nedir? Havza Genelgesinin yayınlanma tarihi ve amacı konulu yazı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün milli Mücadelenin ilk zamanlarında halkın nabzını ölçmek ve halkın kaynaşmasını sağlamak adına Havza’da yayınlamış olduğu genelge hakkında özet yazı.

19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelen Mustafa Kemal, bir süre sonra Havza’ya gitti (25 Mayıs 1919). Burada, 28 Mayıs 1919 tarihinde bir genelge (Havza Genelgesi) yayımlayarak askerî ve mülkî yöneticilere gönderdi. Genelgede, işgale karşı protesto mitinglerinin düzenlenmesi, direniş hareketlerinin köylere kadar yaygınlaştırılması, İstanbul Hükümeti’ne protesto telgraflarının çekilmesi isteniyordu. Bu genelgeyle halkın yabancı işgalcilere karşı tepkisinin ölçülmesi amaçlanırken, yapılacak olan protesto mitingleri ile halkın kaynaşması ve ortak bir amaca yönelmesi arzulanıyordu. Bu amaçla Mustafa Kemal, ilk mitingi 30 Mayıs 1919’da Havza’da kendisi düzenledi. Bu protesto mitinglerinin en görkemlileri İstanbul’da düzenlenmiştir. Bu durumdan büyük rahatsızlık ve endişe duyan işgal kuvvetlerinin ilk tepkisi, İstanbul Hükümeti’ne baskı yaparak Mustafa Kemal’i geri çağırtmak oldu. Geri dönmeyi Kabul etmeyen Mustafa Kemal, milletin çıkarlarını korumadaki kararlılığını açıkça ortaya koymuş oldu.

Mustafa Kemal, Havza Genelgesi’nin hemen ardından daha geniş kapsamlı bir genelge olan Amasya Genelgesi’ni yayımladı.

Etiketler: havza genelgesi, 28 mayıs 1919, havza genelgesi ve amacı,
Eklenme: 24.04.2014
Okunma: 2360

Yorumlar

Özalp - 2 Eylül 2014, Salı 00:31
Özet olarak Havza Genelgesi ile ilgili yazı yazıp bu genelgenin amacı hakkında kısa da olsa faydalı bilgiler verilmiş.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası