Alaşehir Kongresinin Amacı Önemi Kararları ve Sonuçları

Alaşehir Kongresinin Amacı, Önemi, Kararları ve Sonuçları

Alaşehir Kongresi (16 Ağustos - 25 Ağustos 1919)

Alaşehir Kongresi ve Alaşehir Kongresinin önemi ile ilgili kısa bilgi. Alaşehir Kongresinin tarihi önemi hakkında özet yazı. 16 Ağustos 25 Ağustos 1919 da yapılan Alaşehir kongresi alınan kararlar ve sonuçları açısından nasıl bir kongre olmuştur? Alaşehir Kongresinin amacı kararları ve önemi nedir?

Alaşehir Kongresi

Yunanlıların İzmir’e asker çıkartıp işgal hareketlerine başlamaları üzerine Ege Bölgesi’nin yurtsever halkı kurmuş oldukları direnme örgütleriyle düşmana karşı koymaya başlamışlardı. Batı Anadolu’da Yunan işgalinin hızla genişlemesi üzerine halk kurtuluş çareleri aramaya başlamış, daha düzenli bir savunma gücü oluşturmak amacıyla çeşitli kongreler düzenlemiştir. İşte bu kongrelerden biri de Alaşehir Kongresi’dir (16 Ağustos- 25 Ağustos 1919)

Alaşehir Kongresi’nin Amacı

Batı Anadolu’da oluşan direniş örgütleri arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla bir üst kongre niteliğinde 16 Ağustos - 25 Ağustos 1919 tarihleri arasında Alaşehir Kongresi düzenlenmiştir (1). Hacı Muhiddin Bey’in önerisi ile Alaşehir’de toplanan bu mahalli kongre ile Batı Anadolu’daki işgal karşıtı yapılan mücadele tek çatı altında toplanmaya çalışılmıştır.

Alaşehir Kongresi’nin Önemi ve Kararları

Alaşehir Kongresi, Milli Mücadele’nin organize edilmeye çalışıldığı ilk kongrelerden biridir. Batı Anadolu’da devam eden direniş hareketlerinin ne durumda olduğunu belirlemek ve teşkilatlanmayı tamamlayabilmek amacıyla toplanmış bölgesel bir kongre niteliğindedir. Yunan Ordusu’na karşı daha etkili bir mücadele kararı alınmıştır. Halkın işgale karşı direniş göstermesi istenmiş, saltanata bağlılık bildirilmiştir.

Alaşehir Kongresinin Sonuçları

Balıkesir ve Alaşehir Kongreleri sonucunda Batı Cephesi oluşturulmuştur.

(1) Tayyip Gökbilgin, a.g.e., C b, S.4

Etiketler: Alaşehir kongresi, Alaşehir Kongresinin amacı ve önemi, Alaşehir kongresinin tarihi,
Eklenme: 01.02.2014
Okunma: 1836

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası