Atatürk’ün Birleştirici Bütünleştirici ve Kaynaştırıcı Özellikleri

Atatürk’ün Birleştirici, Bütünleştirici ve Kaynaştırıcı Özellikleri (Nitelikleri). Atatürk’ün birleştirici ve bütünleştirici bir insan olması ile ilgili kısa yazı.

Atatürk, milli birlik ve beraberliğin sağlanması için büyük bir çaba sarf etmiştir. Ulusal birliğin mutlak tesis edilmesi gerektiğine işaret ederek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin aynı hak ve özgürlüklere sahip olduğunu, hiçbir kişi ya da topluluğa ayrımcılık yapılamayacağını sayısız kere dile getirmiştir.

Atatürk’ün birlik ve beraberlik hususundaki ilk temel ilkesi Milliyetçilik ilkesidir. Bu ilkenin en önemli özelliklerinden biri, birleştirici ve milli birliği temin edici nitelikte oluşudur. Nitekim Atatürk: “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” sözüyle toplumu tek bir çatı altında bir araya getirmeyi yani milli birliği sürekli kılmayı hedeflemiştir.

O, gerek milleti tanımlarken, gerekse milliyetçiliğin genel prensiplerini ortaya koyarken hiç bir zaman ırk ve din birliğinin zorunlu olduğunu ifade etmemiştir. Türkiye Cumhuriyet sınırları içinde Türk dili ile konuşan, Türk kültürü ile yetişen ve Türklük idealini benimseyen, yani dil, kültür ve amaç birliği ile birbirine bağlı vatandaşlardan oluşan doğal, siyasi, sosyal ve ekonomik bir bütünü “Türk Milleti” olarak kabul etmiştir.

Atatürk’ün birleştirici, bütünleştirici ve kaynaştırıcı özelliklerini Halkçılık ilkesinde de görmek mümkündür. Bu ilkeye göre, her ne işle meşgul olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes eşit hak, menfaat ve hürriyete sahip olmalıdır. Açıkça ifade edildiği gibi bu ilkeyle sınıf mücadelesinin reddi, bireylerin eşitliği hedeflenmiş olmakla, toplumun birlik ve beraberliğinin sağlanması amaçlanmıştır.

Atatürk’ün birleştirici bütünleştirici ve kaynaştırıcı özellikleri, o tarihlerde olduğu gibi günümüz dünyasında da kabul gören, örnek alınan ve tatbik edilen özelliklerdir.

Etiketler: atatürkün birleştirici ve bütünleştirici özelliği, atatürkün birleştirici özelliği hakkında bilgi,
Eklenme: 08.01.2014
Okunma: 2770

Yorumlar

Efe Aypınar - 16 Mart 2015, Pazartesi 16:22
Kısa ya da uzun olarak yazılmış Atatürk makale örnekleri sayesinde önemli bilgilere ulaştım. Atatürk konulu makaleler bize Atatürkü anlattığı kadar tarihimizi ve Milli Mücadele yıllarını da anlatıyor.
Damla - 12 Ocak 2014, Pazar 14:18
Atatürkün birleştirme bütünleştirme gücü yani birleştirme ve bütünleştirme özelliği konusunda kısa fakat bilgilendirici bir yazı olarak değerlendiriyorum. Özet halinde Atatürk bu milletin birlik ve beraberlik içinde yaşamasını istemiştir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası