Kilitbahir Kalesi ile ilgili bilgi

Kilitbahir Kalesi ile ilgili bilgi. Kilitbahir Kalesi hakkında kısa bilgiler.

Çanakkale’de bulunan Kilitbahir Kalesi ile ilgili özet bilgi. Kilitbahir Kalesinin tarihçesi.

Kilitbahir Kalesi (Denizin Kilidi), İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılında yaptırılmıştır. Kale, Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye)’nin tam karşı kıyısında Çanakkale Boğazının en dar yerinde bir yamaç üzerinde yer almaktadır. Kale’nin Boğazın en dar yerine inşa edilmesindeki amaç, Boğazı kontrol altında bulundurmak ve düşman gemilerine geçit vermemektir.

Konumu itibariyle Boğazı top ateşine verebilecek şekilde yerleştirilen Kilitbahir Kalesi, diğer Osmanlı kalelerinden farklı bir plana sahiptir. Fatih Sultan Mehmet’in geometriye düşkünlüğünün yansıdığı Kale, üç yapraklı yonca planı ile kuvvetli bir savunma sitemine sahiptir. Bir dış sur, iç kale ve iç kale içinde birde iç kule yer almaktadır. Surun dışı bir hendekle çevrelenerek saldırılara karşı kuvvetlendirilmiştir. Kaleye girişler, surların kuzey ve güney tarafında bulunan kapılardan hendekler üzerine atılan köprülerle sağlanmıştır. Ancak bu hendekler günümüze kadar ulaşmamıştır.

Kaleye, Kanuni Sultan Süleyman döneminde ek olarak ikinci bir avlu ve kule inşa edilmiştir. Kilitbahir Kalesi, Osmanlı öneminde olduğu gibi Cumhuriyet döneminde de yapılan onarımlarla günümüze kadar gelmiştir. “Kilidü’l-Bahr”, yani “Denizin Kilidi” adı verilen kale, “Korunması Gereken Kültürel Varlık” olarak tescil edilmiştir. Kilitbahir Köyü, adını bu kaleden almıştır.

Kilitbahir Kalesi,  Çanakkale Savaşı sırasında ordumuz tarafından kullanılmıştır.

Kilitbahir Kalesi Nerede?

Kilitbahir Kalesi, Çanakkale ili Eceabat ilçesi Kilitbahir köyünde bulunmaktadır.

Etiketler: kilitbahir kalesi, çanakkale kilitbahir kalesi hakkında kısa bilgi, kilitbahir kalesinin tarihçesi,
Eklenme: 19.12.2013
Okunma: 2048

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası