Çanakkale Savaşlarında Türk Askeri

Çanakkale Savaşlarında Türk Askeri

1915 yılında İtilaf Devletlerine bağlı kuvvetler ile Osmanlı ordusu arasında Çanakkale’de geçen deniz ve kara muharebeleri dünya tarihinin en kanlı çarpışmalarına sahne olmuştur. Bu savaşta on binlerce insan hayatını kaybetmiş, yine binlerce insan sakat kalmıştır. Sonunda düşman kuvvetleri, Türk askerinin göstermiş olduğu olağanüstü kahramanlıklar karşısında Çanakkale’yi geçemeden geri dönmek zorunda kalmıştır.

Kısaca Çanakkale Savaşlarında Türk Askeri

Türk askeri, cephede düşman kuvvetleriyle kahramanca mücadele etmesine karşın, insani duygularını da hiçbir zaman elden bırakmamış, karşısında bulunan düşmanında sonuçta bir insan olduğunu unutmamıştır. Türk askerinin esir ve yaralı düşman askerlerine göstermiş olduğu olumlu yaklaşım, tüm dünyaca bir kez daha takdirle karşılanmıştır.

Türk insanındaki vatanını koruma azmi ve taşıdığı iman gücü anlaşılmadan Çanakkale Savaşlarını kavrayabilmek mümkün değildir. Çanakkale Savaşları Türk ordusunun inanç ve kazanma azminin modern teknolojiye üstün geldiği savaşlar olarak tarihteki yerini almıştır. Çanakkale Savaşları olağanüstü şartlar altında, olağanüstü mücadelelerin yapıldığı, iman gücünün çelik ve barutu dize getirdiği savaşlardır. İşte Türk askeri bu iman gücüyle düşmana geçit vermemiş, “Çanakkale Geçilmez” demiştir.

Çanakkale Savaşında Türk askerinin kahramanlığı ile ilgili anılar

(Çanakkale Savaşında bulunan yabancı askerlerin kaleminden Türk askerinin kahramanlığı)

Etiketler: Çanakkale Savaşlarında Türk askeri hakkında bilgi,
Eklenme: 15.12.2013
Okunma: 2029

Yorumlar

elif - 21 Aralık 2014, Pazar 16:30
18 mart Çanakkale savaşı Türk askerinin iman gücü ile vermiş olduğu mücadele sayesinde kazanılmıştır. Bu savaşta şehit düşen askerlerimizin bize emanet bıraktıkları bu vatana hep beraber kol kanat gererek sahip çıkmalıyız.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası