Çanakkale Zaferinin Türk Milletine Mustafa Kemal Atatürk’ü Kazandırması

Çanakkale Zaferi’nin Türk Milletine Mustafa Kemal Atatürk’ü Kazandırması

Türk askerinde bulunan büyük mücadele ve kazanma azmi, Mustafa Kemal gibi değerli komutanların önemli hamleleri ve direktifleriyle en yüksek seviyeye çıkmıştır. Savaşın en can alıcı anında yapılan bu hamleler sayesinde düşman hiç ummadığı mağlubiyetler almış, Atatürk’ün deyimiyle geldikleri gibi gitmişlerdir.

Çanakkale Zaferinin baş mimarlarından biri olan Mustafa Kemal, bu savaşlarda askeri dehasını ve liderlik özelliklerini gösterme fırsatı bulmuş, Türk ulusu tarafından kahraman bir komutan olarak tanınmaya başlanmıştır. Anafartalar’da elde ettiği büyük başarı sayesinde “Anafartalar Kahramanı” olarak herkesçe bilinir hale gelmiştir. Daha muharebeler devam ederken bile “İstanbul’u kurtaran kahraman”, “Payitaht kurtaran kahraman” şeklinde anılmaya başlanmış, dönemin en önemli dergilerinden biri olan Harp Mecmuası’nda boy boy resimleri çıkmıştır.

1915’te yapılan Çanakkale Savaşları, Türk milletine Mustafa Kemal gibi askeri bir dehanın varlığını göstermiş, Mustafa Kemal, bu zaferden kazandığı prestij ile Milli Mücadeleye atılmış, onun öncülüğünde başlayan Kurtuluş Savaşı, Türk milletinin zaferiyle sonuçlanmıştır.

Milli Mücadele ruhunun ilk meşalelerinin Çanakkale Savaşlarında yakılmış olduğunu, Atatürk’ün öncülüğünde 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk temel taşlarının bu mücadeleler sırasında atılmış olduğunu söylersek sanırım yanlış olmaz.

Çanakkale Zaferi diğer sonuçları ile birlikte, Türk Milletine Mustafa Kemal Atatürk’ü kazandırmış olması ile de ayrı bir öneme sahiptir.

Etiketler: çanakkale zaferinin türk milletine atatürkü kazandırması, çanakkale savaşının mustafa kemal atatürkü türk milletine kazandırması,
Eklenme: 15.12.2013
Okunma: 2008

Yorumlar

Ahmet - 1 Eylül 2014, Pazartesi 22:19
Çanakkale zaferi ile mustafa kemal adını hem ülke sınırları dahilinde hem de diğer yabancı ülkelerde duyurmuştur.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası