Atatürkün Öğrenim Hayatı Kısa Özet

Atatürkün Öğrenim Hayatı İle İlgili Kısa Özet Bilgi. Mustafa Kemal Atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili kısa özet yazı. Atatürk’ün öğrenim (eğitim) hayatının özeti.

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı (Kısa Özet)

Küçük Mustafa, okul hayatına annesi Zübeyde Hanımın isteği üzerine mahalle mektebinde başladı. Ancak kısa bir süre sonra babası Ali Rıza Efendi onu daha modern bir okul olan Şemsi Efendi Okulu’na yazdırdı.

Ali Rıza Efendi’nin vefat etmesi üzerine öğrenimine bir süre ara vermek zorunda kaldı. Kısa bir süreliğine kız kardeşi Makbule ile birlikte annesi tarafından Selanik yakınlarında Langaza’daki Rabla Çiftliğine dayısının yanına götürüldü. Zübeyde Hanım bu şartlar altında bile onu okulsuz bırakmak istemiyordu. Bir süre özel hoca tutmasına karşın Mustafa’nın iyi bir okulda eğitim almasını istiyordu. Bu yüzden tekrar Selanik’e döndüler.

Bundan sonraki süreçte ilk olarak Selanik Mülkiye Rüştiyesi’ne kaydoldu. O sıralar askerlik mesleğine büyük ilgi duymaya başlayan Mustafa, orta öğrenimini bu okulda tamamlamadan Selanik Askeri Rüştiyesi’nin sınavlarına gizlice katılarak bu okulun üçüncü sınıfına kaydoldu. Selanik Askeri Rüştiyesi’nden sonra Makedonya’da bulunan Manastır Askeri İdadisi’ne devam etti. Ardından İstanbul’da Harp Okulu ve Harp Akademisi’ni başarıyla bitirerek Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle ordu saflarına katıldı.

Etiketler: atatürkün öğrenim hayatı, mustafa kemal atatürkün kısaca öğrenim hayatı, atatürkün kısaca öğrenim hayatının özeti,
Eklenme: 01.12.2013
Okunma: 42008

Yorumlar

şule - 19 Mayıs 2017, Cuma 16:36
Mustafa kemal atatürkün öğrenim hayatı kısaca özen gösterilerek yazılmış. Biz gençlerde atatürkün öğrenim hayatını kendimize örnek almalıyız.
Oğuzer - 20 Haziran 2015, Cumartesi 22:55
Gazi Atatürkün hayatı askeri başarılarla doludur. Ülkenin yeniden imarı gibi daha bir çok konuda başarılar elde etmiştir. Cumhuriyetin ilanı sonrası Türkiye Cumhuriyetinin Dünya devletleriyle olan siyasi ilişkilerinde önemli başarılar elde etmiştir.
Berkay Kader - 25 Mart 2014, Salı 11:39
atatürkün öğrenim hayatı kısaca ancak bu şekilde güzel yazılabilirdi. atatürkün eğitim hayatı özet halinde özenle yazılmış.
suat sancak - 24 Mart 2014, Pazartesi 22:30
Atatürkün öğrenim hayatı konusunda büyük çaba sarf etmişsiniz. Kısaca bu hayatı örnek bir eğitim hayatı olarak görüyorum. Bu özet yazının bizlere verdiği bir çok dersler vardır. Bizlerde atatürkün öğrenim hayatı gibi başarılı bir eğitim yapmanın gayreti içinde olalım.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası