23 Nisan Anlam ve Önemi

23 Nisanın Anlam ve Önemi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının anlamı ve önemi hakkında yazı, 23 Nisan anlam ve önemi nedir. Çocuk Bayramı 23 Nisanın anlamı ve önemi.

23 Nisan’ın Anlam ve Önemi

23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile Türk milleti de egemenliğini ilan etmiş oldu. Kurtuluş Savaşı’nın olanca hızıyla devam ettiği bu yıllarında, Atatürk ve çalışma arkadaşlarının verdiği mücadeleler, millete de büyük bir azim ve kararlılık kazandırmıştır. Meclis’in aldığı kararlar doğrultusunda düzenli ordu kurulmuş nihayet düşman 1922’de Büyük Taarruz’un ardından yurttan tamamen atılmıştır.

29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti büyük bir değişim gerçekleştirmiş, Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirdiği yeniliklerle dünya devletleri arasında saygın bir yer edinmiştir. Millet egemenliğini esas alan bu yönetim şekli sayesinde Türk halkı kendi özgür iradesiyle seçtiği kişileri Meclis’e göndererek yönetimde söz sahibi olmuş, millet egemenliği her şeyin üstünde sayılmıştır.

Atatürk 23 Nisan 1924 yılında, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, 23 Nisan 1929’da ise bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmış, 1979’da uluslar arası bir boyut kazanmıştır. 1979 yılında ilk kez düzenlenen törenlere 6 ülke katılmış, daha sonraki yıllarda bu sayı giderek artmıştır.

Artık her yıl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na 40’tan fazla ülkeden gelen çocuklar katılmakta, dünya barışının ve tüm insanların kardeşçe yaşamasının önemi, adeta çocuklar tarafından tüm dünyaya bir kez daha hatırlatılmaktadır. Türk misafirperverliği bu sayede bir kez daha ön plana çıkmakta, 23 Nisan Çocuk Şenliği için diğer ülkelerden gelen çocuklar Türk aileler tarafından ağırlanmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı tüm dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke olmamız açısından 23 Nisan, anlam ve önemi ile emsalsiz bir yere sahiptir.

Büyük Önder Atatürk, Meclis’in açıldığı gün olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmekle, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlık ve devamını geleceğin büyükleri olan çocuklara emanet etmiştir.

Etiketler: 23 nisan anlam ve önemi yazısı, 23 nisan ın anlamı, 23 nisanın önemi, 23 nisan ve önemi ile ilgili yazı,
Eklenme: 25.03.2013
Okunma: 2868

Yorumlar

Ayşegül Çevik - 20 Nisan 2015, Pazartesi 11:10
23 nisanın anlam ve önemi konusu son derece başarılı yazılmış. 23 nisanın anlam ve önemi nedir sorusuna en güzel cevap bu yazıda veriliyor. Atatürk bu önemli tarihi gelişmeyi yani ilk meclisin açılmasını çocuklara armağan etmiştir. Çocuklarda bu günü bayram olarak kutlamaktadır.
Halil - 13 Nisan 2014, Pazar 19:26
23 nisanın anlamı ve önemi konulu yazılar arasında yer alan ve özet halinde yazılmış olan bu yazının önemli olduğunu düşünüyorum. Çocukların sevincinin en üst seviyeye çıktığı bugünün tüm çocuklar için önemli bir gün olduğunu biliyoruz. O bakımdan 23 nisan anlam ve önemi açısından çok önemli bir gündür. Bu yazının içeriğinin ne kadar faydalı olduğunu okuyup anlayabiliriz.
şule - 5 Mart 2014, Çarşamba 15:28
23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramının anlam ve önemini belirten yazı açıklayıcı özgün bir biçimde anlatılarak 23 nisan bayramının anlam ve önemini daha iyi anlamamıza öğrenmemize yardımcı oldu.
Sultan Altınkaya - 6 Nisan 2013, Cumartesi 12:40
23 nisan anlam ve önemi bakımından ele alındığında Türk milletinin bağımsızlık yolunda atmış olduğu en büyük adım diye nitelendirilebilir. İşte bu yüzden 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramının anlam ve önemi çok büyüktür.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası