Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri Nelerdir Özet

Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri Nelerdir Özet Bilgi

Maddeler Halinde Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri

1-Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
2-Milli birlik ve beraberlik
3-İnsan haklarına bağlılık
4-Milli devlet olmak, Türk milliyetçiliğine bağlı olmak
5-Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlılık
6- Devletin Ülkesi ve Milletiyle Bölünmezliği; Resmi Dil Türkçe, Başkent Ankara’dır
7-Laiklik
8-Demokratik sosyal hukuk devleti
9-Kuvvetler ayrılığı

Cumhuriyetimizin Temel Niteliklerinin Açıklaması

1-Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir: Toplumda üstün emretme gücünün tek kaynağı ve tek sahibi milletin kendisidir. Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir. Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır. Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.

2-Milli Birlik ve Beraberlik: Millî birlik ve beraberlik, milletçe birliği, bir arada yaşamayı ve bütünlüğü belirtir. Millî birlik ve beraberlik, bir arada yaşayan millet fertlerini, birbirine sımsıkı bağlar. Milletçe birlik, milleti oluşturan unsurlarda birlik, beraberlik ve bütünlük demektir.

3-İnsan Haklarına Bağlılık: Türkiye Cumhuriyeti, 1928 yılında yapılan Silâhsızlanma Konferansına katıldıktan sonra 18 Temmuz 1932’de Milletler Cemiyeti’nin, 1945’de Birleşmiş Milletlerin bir üyesi olmuştur. 1948’de İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’ne katılmış ve bu bildiride belirtilmiş olan insan hakları ve temel özgürlükleri kabul etmiştir. Bu tarihten sonra 1975 Helsinki Nihaî Senedi’ne imza atarak, AGİK’e ve devamı olan Paris şartına katılarak dünyadaki pek çok milletlerarası kuruluşlara ortak olmaya devam etmektedir.

4-Milli Devlet Olmak, Türk Milliyetçiliğine Bağlı Olmak: Osmanlı Devleti’nin iyice gücünü kaybedip çökmeye başladığı dönemlerde, Türk milliyetçiliği güç kazanmış, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında da en büyük etken olmuştur. Atatürk, bu konuda, “Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz; Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. Bu topluluğun fertleri ne kadar Türk kültürü ile dolu olursa, o topluluğa dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur” demek suretiyle Türk milliyetçiliğinin ne derece önemli olduğuna dikkati çekmiştir.

5-Atatürk İlke ve İnkılâplarına Bağlılık: Çağdaş ve uygar bir ülke olmamızın temelini oluşturan Atatürk ilke ve inkılaplarına olan bağlılık duygumuz her zaman üst seviyede olmalıdır. Atatürk ilkelerinin tamamı iyi incelenip tam manasıyla anlaşıldığında Türk devletinin varlığı, milletin mutluluğu ve modern bir ülke olma konusuyla yakından ilgili oldukları açıkça görülecektir. Atatürk’ün yaptığı inkılapları iyi anlamak ve yenilik hareketlerini benimseyerek lazım gelen çalışmaları günümüzde de yapmak bizlerinde büyük görevleri arasındadır.

6-Devletin Ülkesi ve Milletiyle Bölünmezliği; Resmi Dil Türkçe, Başkent Ankara’dır: Türk Cumhuriyeti’nin kesinlikle tartışılamayacak, temel nitelikleridir. Bu niteliklerin birlik ve beraberlik, millî dayanışma ile birlikte düşünülmesi gerekir. Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Resmî Dil Türkçe, Başkent Ankara’dır.

7-Laiklik: Devlet yönetimine dinî kural ve görüşlerin karıştırılmaması yanında, toplumda din ve vicdan özgürlüğünün sağlanması, din ve mezhepleri ne olursa olsun yurttaşlara eşit davranılması, devletin resmî bir dininin bulunmayışı, eğitimin lâik, akılcı ve çağdaş esaslara göre düzenlenmesi bu ilkenin başlıca unsurlarını oluşturur. Lâiklik dinsizlik, din düşmanlığı, dine baskı, dine saygısızlık değildir.

8-Demokratik Sosyal Hukuk Devleti: Cumhuriyetin bu temel nitelikleri de, çağdaş ve uygar devlet olmanın kesin gerekleridir. demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olmak, bir yandan kişi hürriyeti ve güvenliğini esas alırken diğer yandan da bireyleri idarenin eylem ve işlemlerine karşı korumayı amaçlayan bir düzenlemedir.

9-Kuvvetler Ayrılığı: Kuvvetler ayrılığı; Devlet organları arasında üstünlük sıralaması anlamına gelmeyip, belli Devlet yetkilerinin kullanılmasından ibaret ve bununla sınırlı medeni bir iş bölümü ve iş birliğinden ibarettir. Bu ilke de çağdaş devlet yapısı için son derece önemlidir.

Etiketler: cumhuriyetin temel nitelikleri, cumhuriyetimizin temel nitelikleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel nitelikleri,
Eklenme: 22.10.2012
Okunma: 7614

Yorumlar

metehan - 24 Eylül 2014, Çarşamba 13:54
Cumhuriyetimizin temel nitelikleri denildiğinde ilk aklıma gelen şeyler laiklik, bağımsızlık, özgürlük ve demokratik bir ülkede yaşamakta olduğum geliyor. Maddeler halinde özet olarak yazılmış olan cumhuriyetimizin nitelikleri adlı yazı ise bu konuyu daha iyi öğrenmemi kolaylaştırdı.
bilge - 15 Temmuz 2014, Salı 23:11
Türkiye cumhuriyeti devletinin temel niteliklerinin maddeler şeklinde yazılarak açıklanmış olması bu konuyu daha iyi öğrenmemi kolaylaştırdı.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası